Nagłówek

...od palca do terabajta...

Prehistoria i lata p.n.e.

Przybija pięć!
   
   Pierwszą "maszyną do liczenia" była ręka. Zginany palec symbolizował liczbę, np. trzy zgięte palce oznaczały 3. można było więc oznaczyć liczby od 0 do 5.

  Ręka była jednak zawodna jako "nośnik pamięci", jakoż służyła również do innych celów.

  Pierwszym dobrym pomysłem było użycie małych kamieni. Zliczając przedmioty nasz prapradziad odkładał w oznaczone miejsce kamienie. Potem mógł je spokojnie przeliczyć przy pomocy ręki. Takie rozwiązanie miało wielką zaletę. Można już było wykonywać dodawanie i odejmowanie. Wadą takiego systemu było natomiast to, że liczący nigdy nie miał pewności czy dany kamień leżał w tym miejscu wcześniej, czy też został dołożony w trakcie obliczeń. Stanowiło to duży mankament, zwłaszcza w terenach kamienistych.
Następnie nasz praprzodek zaczął kopać dół, do którego wrzucał policzone kamienie, ale i ten system miał wady. Doły nie były zbyt mobilne co m.in. wymusiło osiadły tryb życia. 


Kość zgody 

   Kamienie były dobre do liczenia, ale było trzeba gdzieś te dane przechowywać. I tak oto powstał pradziad Pendrive'ów - kość. Człowiek pierwotny brał kość i kamień, za pomocą którego wydrążał małe rowki.
W ten sposób zapisywał dane i mógł następnego dnia policzyć ile upolował wczoraj zwierzyny, nie bojąc się, że popełni błędy w obliczeniach.

   Kość z Inshago, przedstawiona na rysunku, pochodzi sprzed 20 tysięcy lat. Została znaleziona w źródłach Nilu.



Pierwsze liczydła

   3000 lat temu w Babilonii pojawiło się liczydło. Był to "abacus", który można uważać za pierwszy prymitywny komputer. 
   Był uznawany za pierwszą "maszynę" liczącą.Maszyna wynaleziona w starożytności składała się z niewielkiej płytki podzielonej na kilka sektorów. W doskonalszych modelach w każdym sektorze znajdowało się kilka wyżłobień. Liczba wyżłobień była taka, jak podstawa liczbowego systemu pozycyjnego używanego na danym obszarze (np, szesnastkowy). Dodatkowymi elementami abaku były niewielkie kamyczki. W miarę rozwoju techniki wytwarzania materiał, z którego tworzono abak, zmieniał się.

Początkowo płytka wykonana była z drewna. 
Później stosowano specjalnie wypalane płytki ceramiczne, a kamyczki zastępowano kulkami z wypalonej gliny.W starożytnym Rzymie abacus wytwarzano z brązu.
Szczegółowe badania wykazały, że w początkowym okresie próbowano używać tabliczek kamiennych pokrytych warstwą kurzu. Zamiast kamyczków dane na taki abak nanoszono palcem ścierając kurz.