Mając 18 lat Błażej Pascal rozpoczął projektowanie maszyny, która miała pomóc jego ojcu w rachunkach. Po dwóch latach pracy, tj. 1642 roku, zaprezentował Pascalinę. Umiała ona dodawać i odejmować liczby ośmiocyfrowe.
W ciągu 5 kolejnych lat Pascal zbudował jeszcze 15 takich "kalkulatorów".
Maszyna Pascala składała się z rzędu kół zębatych, z których każde posiadało 10 zębów ponumerowanych kolejnymi cyframi od 0 do 9.
W pozycji wyjściowej w okienku służącym do odczytu nastawionej liczby widoczna jest cyfra 0. Jeśli chcemy wprowadzić jakąś liczbę ,np. 3 to obracamy koło o 3 ząbki. Gdy do liczby 3 zechcemy dodać przykładowo 2, to koło należy obrócić w tym samym kierunku jeszcze o 2 zęby.
W okienku kontrolnym ukaże sie wtedy cyfra 5.
Przypuśćmy, że do liczby 5 chcemy dodać jeszcze 5. Obrócimy w tym celu koło cyfrowe o 5 w prawo. Wówczas w okeinku kontrolnym koła cyfrowego liczącego jednostki ukaże się cyfra 0, ale jednocześnie sąsiednie z lewej koło cyfrowe zostanie obrócone o 1 ząbek i w okienkach kontrolnych obu kół cyfrowych ukaże się liczba 10. Przenoszenie jednostki na koło cyfrowe znajdujące się z lewej strony następowało w sumatorze Pascala zawsze, gdy sąsiednie z prawej koło zębate przechodziło ze stanu 9 do 0, a więc gdy dokonało pełnego obrotu.
XIX wiek? Zbyt wcześnie...
Angielski wynalazca Charles Babbage w roku 1822 Maszyna różnicowa potrafiła obliczać skomplikowane równania matematyczne poprzez złożone mechanizmy. Zaprojektowana była już w 1822 roku, lecz pomimo dużych dotacji ze strony brytyjskiego rządu ukończona została dopiero w 1991. Po prostu przerastała możliwości ówczesnej epoki. Składała się z ponad 4000 części i waży ponad 3 tony. Wysoka była na 1,8 metra, a szeroka na 3 metry.
Kolos daje wyniki poprawne do 31 cyfr co na XIX wiek było dużym osiągnięciem. Wymagało to jednak kręcenia korbą nawet kilka tysięcy razy...
Maszyna różnicowa została zbudowana przez londyńskie Muzeum Nauki w 1991 roku. Wszystko zostało odtworzone zgodnie z dokumentacją Babbage'a.
Myszka
Myszka komputerowa. To pewnie ją teraz trzymasz czytając tego posta ;)
W roku 1963 Dr. Engelbart chciał skonstruować jakieś urządzenie, którym można by poruszać się po ekranie.
Coś w rodzaju ołówka dla komputera, ale zamiast grafitu jest specjalny czujnik, którym możesz przejechać po specjalnym szablonie dołączonym do twojej maszyny do pisania. Sygnały, które podobny do igły gramofonowej czujnik przesyła przez elastyczny drut połączeniowy do tej maszyny są użyte, by określić, które znaki są wyczuwane i w ten sposób, spowodować automatyczne pisanie na maszynie tychże znaków. Tak, więc powstała "mysz", która miała jeden czerwony guzik i była wyryta w klocku drewna.
Z czasem myszki ewoluowały. Pierwsze mechaniczne modele (po naszemu kulkowe)powstały w Niemczech w 1968 roku.
Z czasem myszki ewoluowały. Pierwsze mechaniczne modele (po naszemu kulkowe)powstały w Niemczech w 1968 roku.
Ich zasada działania jest prosta. Kulka jest ustawiona między dwoma sensorami X i Y. Sygnały przez nie nadawane są odczytywane przez komputer.
Z czasem pojawiły się egzemplarze optyczne (koniec lat 70), a potem Logitech wydał pierwszą mysz bezprzewodową. Urządzenie z 1984 r. komunikowało się z komputerem przy wykorzystaniu podczerwieni. Następnie czas na laser. Pierwszą myszką, w której zastosowano tę technologię była również stworzona przez Logitech i została zaprezentowana w 2004 r.